Pracodawca przeciętnie spędza nad jednym cv spędza zaledwie 6 sekund! To oznacza, że masz mało czasu, żeby przykuć jego (lub jej) uwagę. Dobrze napisane cv, które zainteresuje potencjalnego pracodawcę, musi spełniać pewne kryteria. Dotyczą one zarówno informacji, które są w nim zawarte, jak i sposobu, w jaki zostały zaprezentowane. Oto, o czym warto pamiętać, kiedy starasz się o pracę:
Najważniejsza jest treść, choć liczy się też pierwsze wrażenie. Dlatego pod swoim imieniem i nazwiskiem dodaj stanowisko, które cię interesuje. Czyli: dla każdego pracodawcy warto przygotować nieznacznie zmodyfikowane cv. W ten sposób stworzysz wrażenie, że poświęciłeś czas, by aplikować na to konkretne stanowisko. To cenne.
Najważniejsze informacje powinny znajdować się na górze po lewej stronie – w taki sposób naturalnie czytamy i tam od razu kierujemy uwagę. CV nie powinno być za długie – dobrze, jeśli mieści się na jednej stronie A4.
W dobrze przygotowanym cv znajdują się sekcje: dane kontaktowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, osiągnięcia, kursy i dodatkowe umiejętności.
Zadbaj o odpowiedni email, żeby uniknąć wpadki: żaden pracodawca nie potraktuje poważnie kandydata, który ma adres anna.nowak@buziaczek.pl ani osoby, która wysyła aplikuje z adresu z obecnego go miejsca pracy. Ale już anna.nowak@gmail.com brzmi ok.
W rubrykach wykształcenie i doświadczenie zawodowe warto użyć pogrubionej czcionki, żeby zwrócić uwagę na najważniejsze elementy - to pomoże rekruterowi w wyłapaniu ważnych informacji.
Używaj "czystych" czcionek, czyli np. Times New Roman, Tahoma czy Arial. Cv ma być przede wszystkim czytelne. I aktualne - dlatego umieść też aktualne zdjęcie.
Im mniej, tym lepiej. Jeśli masz kilka czy kilkanaście lat doświadczenia, nie ma większego znaczenia, jaką szkołę średnią kończyłaś/-eś. Skup się na informacjach ważnych dla pracodawcy, czyli: konkretnych umiejętnościach, które przydadzą się na konkretnym stanowisku, cechach, które cię wyróżniają czy osiągnięciach.
Umieść umiejętności oraz podsumowanie zawodowe w widocznych miejscach CV.
Naturalnym sposobem skanowania wzrokiem jest tzw. model litery F, dlatego najważniejsze informacje powinny być na górze i po lewej stronie CV.